Faculty and Staff

Administration

Nate Whitney
Principal
Sarah Brunson
Assistant Principal
Kate Elliott
Dean of Students
Julie Beveridge
TSA

Front Office Staff

Cami Bingham
Finance Secretary
Karen Olsen
Attendance Secretary
Michelle Jensen
Assistant Attendance Secretary

Counseling Office

801-609-2393
Shannon Hales
Counselor - A-E
801-609-2393
Brooke Ottesen
Counselor - F-L
801-609-2393
Eric Gappmayer
Counselor - M-S
801-609-2393
Jill Tullis
Counselor - T-Z
801-609-2393
Tonia Ivie
Counseling Secretary/Registrar
801-609-2393
Jamal Pugmire
Social Worker
801-609-2393
Melia Garrett
Psychologist

District Specialists/Support Services

Tim Bell
I.T. Specialist
Jodi Partridge
Digital Coach
Officer Brad Miller
School Resource Officer
Diane Cooper
Nurse

CTE (Career and Technical Education)

Derek Sorenson
CCA
Lisa Peterson
CCA
Elise Huezo
CCA
Haley Hales
STEM/Stem Science
Kristal Nielson
STEM/Stem Science

Fine Arts

Ashley Mickelson
Art
Nick Sheffer
Art
MiKae Osborn
Band - Brass
Nick Jackson
Band - Percussion
Josh Hurst
Band - Woodwinds
Holly Markgraf-Mayne
Choir
Sarah Limb
Drama/Public Speaking
Angela Harman
Orchestra

Language Arts

Angela Jenkins
English 6
John Sargeant
English 6
Jaimie Dannelly
English 6 & 7
Jenny Luke
English 6
Kourtney Amodio
English 7
Brittney Hatchett
English 7
Gary Bernard
English 7
Alyssa Christensen
Reading 7/Creative Writing / Literature & Film
Amy Cook
Reading 6
Bethany Brown
Reading 6
Jeri Thompson
Reading 6
Marley Heap
Reading 6
Stephanie Campo
Reading 7
Amy Christean
Reading Intervention

Math

Annalyse Anderson
Math 6/7
Brandi Wayment
Math 6
Kendall Bosch
Math 6
Mallory Wilson
Math 6
Megan Lynn
Math 7
Rachel Hansen
Math 7
Sarah Clement
Math 7
LeAnn Miller
Math 7

Media Center - Library

Shauna Mundinger
Librarian

Physical Education (PE)

Alec Carlson
PE
Benjy Frame
PE/PE Elective
Kylee Street
PE/Aerobic Cond.
Deena McClellan
Dance

Science

Stephanie Sheets
Science 6
Jordan Faucette
Science 6/7
Rachel Hatch
Science 6
Thomas Bawden
Science 6
Kelsey Foster
Science 7
Kurt Krieger-James
Science 7
Heidi Broderick
Science 7

Social Studies & World Languages

Glen Beebe
Social Studies/Spanish/ESL
Kacy Carr
Social Studies
Shanlee Arnold
Social Studies
LeAnn Miller
Social Studies
John Leavy
Social Studies

Special Education

Kimberly Loos
Resource
Lucas Lundy
Resource
James Peterson
Resource
Mallory Ross
ESC
Mari Bladh
Speech
Alison Barlow
Speech

Support Services - Custodial

Benton Locke
Head Custodian
Jordan Oakeson
Lead Night Custodian

Support Services - Lunch

Nisha Maag
Lunchroom Manager
Priscilla Figuero
Lunch Clerk
Jessica Isaacson
Lunch Worker
Robin DeSorcy
Lunch Worker
Jacqui Preece
Lunch Worker
Joyce Bleazard
Lunch Worker
Cheryl Dudley
Lunch Worker
Heather Benson
Lunch Worker
Janeen Christensen
Lunch Worker

Support Services - Technicians

Kristee Christensen
ESL Tech
Cassidy Jones
ESC Tech
Kaitlyn McLay
ESC Tech
Steffany McCausland
ESC Tech
Natalie Lewis
ESC Tech
Anna Hughes
ESC Tech
Mandy Cope
Copy Center Technician
Heather O'Neal
Student Success Tracker
Andrea Throckmorton
Student Success Tracker
Jami Peterson
Student Success Tracker
Heather Andrus
Resource SpEd Tech
Jen Rothlisberger
Resource SpEd Tech
Michelle Fitzgerald
Resource SpEd Tech
Sydney Adams
Resource SpEd Tech
Ida Jean Brooks
Choir Pianist